Asszonyok álmában síró babák
A cím Singer Magdolna azonos című könyvére utal. A szerző és előadó élete csaknek húsz éven át fonódott össze. György az érkezési oldalon – a szülés, születés területén –, Magdolna, Polcz Alaine tanítványaként, az életvégi átjárónál – hospice, tanatológia, gyásztanácsadás – kísérte az érkezőket és távozókat. Szinte törvényszerű, hogy ők ketten a perinatális veszteségekben találkoztak.
A házasságuk során született gyerekeiken kívül 2003 májusában megszületett a Születés Hete is, amelynek elindításakor az általuk felállított Siratószoba országszerte több városban fogadta azokat a nőket, akik elvesztették a babájukat, de nem végezték el a gyászmunkát. Együtt dolgoztak akkor is, amikor György várandósokat és szüléseket kezdett kísérni, és akkor is, amikor a hozzájuk ellátogató nők vallomásai nyomán megszületettek az Asszonyok álmában síró babák és az Áldatlan állapot című könyvek.
Magdolna, hetvenen túl, már nem, vagy nagyon ritkán mond igent a felkérésekre, így az Evernessen György, négy gyermek apja és hét unoka nagyapja beszélget a hozzá fordulókkal mindarról, amire – a fentieken túl – nyolcszáznál több nővel folytatott segítő kapcsolat és több száz családállítás során megélt élmény érzékenyítette.
„Hogyan is élhetném át férfiként azt, amit egy anyává születő nő él át, amikor megszakad, derékba törik, torzóban marad a fájdamasan gyönyörű kiteljesedésnek induló folyamat? Mondhatnám, hogy ilyenkor az apával születés is elakad, de ez az előadás és beszélgetés nem erről szól, hanem rólatok, nőkről, akik akikben elindult egy élet, de annyira hamar véget ért, hogy szárba se szökkenhetett, sokszor világra sem jöhetett” – válaszolja a kérdésre, hogy mit tudhat minderről egy férfi.