Vissza

Bőr Róbert

mentor, tréner, mediátor és író

Húszas éveim elején egy beszélgetés orientált csoportban meghatározó élményt szereztem  arról, hogy milyen közel kerülhet lélek a lélekhez. Ez az élmény életem meghatározó vezérfonalává vált, aminek eredményeképpen később az Ölelő Figyelem módszerének kidolgozása felé fordult a figyelmem.

Integrál pszichológiát, tranzakcióanalízist, erőszakmentes kommunikációt, transzformatív mediációt és bizalom helyreállítási technikákat tanultam. Jelenleg az M. Scott Peck munkásságán alapuló Community Building két éves képzési rendszerében, illetve Takács Tibor asztrológusnál képződök.

Az iskola megalakulása óta vendég előadóként dolgozom az Integrál Akadémián.
10 éve kísérek egyéneket és párokat, facilitálok kommunikáció orientált tréningeket, illetve segítek magánszemélyeknek és pároknak az ismételt viselkedési mintázatok feltárásában és átalakításában. Három éve vezetek Ölelő Figyelem csoportokat Budapesten.

A saját, a klienseim, illetve a társas környezetem tengernyi példáin jól látom, milyen könnyen elszakadásra vezet a minőségi figyelem hiánya, s hogy az mennyi szenvedést okoz. Ezért lett az együttérzés megerősítése a fókuszom a munkám során.

 

 

Bőr Róbert
Ölelő figyelem: empátia és határtartás a közelség jegyében (Előadás)
Integrál Akadémia Sátor
önismeret
péntek, 2023-06-30., 10:45 - 12:00

“Az empátia annyit tesz, mint a másik szemével látni, a másik fülével hallani, és a másik szívével érezni.”
Alfred Adler

Az empátia hiánya társadalmi szintű jelenség: anélkül élünk a kapcsolatainkban, hogy a társunk igazán látna, értene minket, s hogy tekintettel lenne ránk. Ez a hiány bizalmatlansághoz vezet, a bizalmatlanság pedig az elköteleződés akadályává válik.

Az előadáson felvázolom az empátia három oldalát: az érzelmi (átérzés), az értelmi (a másik nézőpontjának az átvétele) és az akarati empátiát (a másik döntéseinek elfogadása), illetve összehasonlítom az információ- és a kapcsolatorientált kommunikációs modelleket.
Sajátos perspektívát adok az empatikus figyelem hatásáról az önismereti munkában.
Szó lesz arról, milyen kapcsolatban áll az Én-idő, Te-idő és Mi-idő, és hogy Te-idő nélkül miért nincs Én-idő, illetve fordítva.
Áttekintjük az empatikus válasz valós és vélt akadályait, illetve a tipikus félreértéseket az empatikus kommunikáció körül.
Hangsúlyozni fogom, hogy miért vezet a félreértett empátia a megmentő/áldozat szerepekhez, és bemutatom a határhúzást, mint az empátia következményét.
Végül áttekintést adok az empátiafejlesztés megközelítéseiről, illetve elérhető módszereiről.