Hoffer Szilvia
Testtudatfókuszú egyéni- és családterapeuta és addiktológiai szakember
Testtudatfókuszú családterapeuta és addiktológiai szakember, aki 15 éve dolgozikszenvedélybetegekkel és hozzátartozóikkal. Nemcsak felépülő függő, hanem ő maga isszenvedélybeteg családban nőtt fel. Rengeteg terápiás év és önismereti munka áll mögötte,ami folyamatosan inspirálja arra, hogy dolgozzon magán, egyrészt segítőként, másrésztmagánemberként is.
A táncterápiával 2016-ban találkozott először, ami nagyon mély nyomothagyott benne. Szerinte a verbális terápiák során kognitívan igyekszünk megérteniönmagunkat, a nonverbális, testfókuszú terápiák során a testen keresztül közelítünkbelsőnkhöz, gyakorlatilag kommunikálunk a testtel. Azóta folyamatosan ebben képződik,mert megtapasztalta, hogy a testet kihagyni a terápiás folyamatból vétek, hiszen a testsejtszinten emlékszik a traumákra. Szerinte a test- és mozgásfolyamatok során átélt testérzet zsigeri és valóságos kapcsolati élmény megtapasztalása segíti a gyógyulási folyamatokat.
Jelenleg IKT (Integrált Kifejezés- és Táncterápia), valamint ICD (Integrative Core Dynamics Integratív Testorientált Terápia) módszerekben képződik.
Egyéni és családteraputakéntholisztikus szemléletet képvisel, amely az elmét, a testet, a lelket és az érzelmeketösszekapcsolja, illetve rendszerszemléletet, amelyben mindkét tevékenység teret kap, sőtintegrálva a kettőt, komplex segítséget nyújthat a hozzá fordulóknak.
Gyere el, ha van kedved szabadon mozdulni, áramlani, tudatosan jelen lenni a tánc által a testedben, mozdulataidban. A tánc amellett, hogy örömforrás, testtudatosságot is ad. A mozgás és a tánc által tanulunk saját magunkról, korlátainkról, határainkról.
Ha hívást érzel, ránézhetsz a saját életedre, jelenlegi működésre. A testtudat fókuszú szabadtánc segít, hogy az észlelésen, az érzékelésen és a testi-tapasztalati élményen keresztül őszintén tudjál kapcsolódni önmagadhoz és másokhoz.
Ha szeretnéd kipróbálni ezt a módszert, akkor várlak téged szeretettel. Nem kell hozzá tánctudás, egyszerűen csak legyél nyitott és befogadó a mozgásra, a tested jelzéseire, önmagadra és másokra. Itt nincsenek rossz mozdulatok, minden mozdulat úgy tökéletes, ahogy megszületik. Engedd, hogy vezessen a zene, és egyszerűen csak találd meg mozdulataidban önmagad.
Napjainkban elkezdtük megérteni, hogy a traumák akárcsak a megsemmisítő erejű élmények, hogyan hatnak a legbelsőbb érzeteinkre és a fizikai valósághoz fűződő kapcsolatunkra. A trauma nem csak a múltban megtörtént esemény, hanem egy olyan tapasztalat, ami nyomot hagy az agyban és a testben, az immunrendszerünkben, érzelmeinkben, az örömérzés és az intimitás átélését biztosító képességünkben egyaránt. A trauma testre, elmére, lélekre gyakorolt hatásai, amelyet szorongásként, rémálomként, feszültségként, depresszióként, önutálatként, kontrollvesztésként, emlékbetörésként, állandó éberségként azonosíthatunk, meggátolja a feladatokra való fókuszálást, valamint a teljes érzelmi megnyílást más emberek felé.
Fontos, hogy megtanuljunk a légzésen és a mozgáson keresztül megbarátkozni a testükben jelenlévő érzetekkel, valamint visszanyerni a testünk és az elménk feletti uralmat. A testtudatosság az első lépés a múlt okozta sérülésektől, lenyomatoktól való szabadulás felé.
Ezen a workshopon a testtudat fókuszú mozgás segítségével megfigyeljük az érzelmek szintje alatt meghúzódó fizikai érzeteket (nyomást, melegséget, izomfeszülést, bizsergést), tudatosítjuk a légzésfigyelést, figyelünk a testükben bekövetkező folyamatokra, teszünk egy lépést afelé, hogy megtanuljuk kezelni a testükben zajló negatív reakciókat, valamint dolgozunk azon is, hogyan legyünk képesek felismerni az ellazuláshoz vagy az örömhöz kapcsolódó testi érzeteket. A mozgás és az érintés, a zene és a légzés segít lehorgonyozni a figyelmüket a testükben, segít elmélyíteni az önmagukkal történő kapcsolódást.