Mészáros Veronika
gyógypedagógus, logopédus
Gyógypedagógusként végeztem az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karán, látássérültek pedagógiája és logopédia szakon. Közel két évtizednyi fővárosi munka után jelenleg vidéken dolgozom, a Komárom - Esztergom Megyei Pedagógiai Szakszolgálat Kisbéri Tagintézményében, utazó logopédusként. Korábban főként iskolásokkal foglalkoztam, most leginkább az óvódás korosztállyal találkozom, beszédindítást és kiejtésjavítást végzek. Szeretem, ha a foglalkozásaim jó hangulatban zajlanak. Olyan légkört teremtek, ahol a gyerekek biztonságban érzik magukat, játék közben tanulnak, fejlődnek és megmutathatják rejtett képességeiket. Fontosnak tartom, hogy a szülőket is bevonjam a közös munkába, hiszen csak együttműködve tudunk eredményt elérni.
Idei előadásomon a cumi témát járom körül, melyre sok szeretettel várok minden érdeklődő szülőt!
Előadásomban arról beszélnék, hogy körülbelül kisiskolás korig milyen állomásai vannak a beszédfejlődésnek, mikor milyen nehézségekkel szembesülhetünk, és szülőként mivel lehet támogatni a bezsédfejlődést (konkrét ötletek, játékok, javaslatok).
A cumi használatáról mindenkinek van véleménye, lelkes híveivel és elszánt ellenzőivel egyaránt találkozhatunk az óvodában, a játszótéren vagy az orvosi rendelőben. Fontosnak tartom, hogy a sok, egymásnak ellentmondó információ özönében a szülők tisztábban lássanak és tudatosan alakíthassák ki saját álláspontjukat. Az előadásomban szeretném sorra venni a cumi használata mellett és ellen szóló érveket, kiegészítve a logopédus szemszögével. Beszélek arról, mikor lehet túlzottnak tekinteni a használatát, és miként lehet megelőzni a „cumifüggőség” kialakulását. Szeretnék támpontokat nyújtani arra vonatkozóan, mikor érdemes elhagyni a használatát, és ötleteket adnék, milyen módszerekkel lehet leszoktatni a gyerekeket a cumizásról.